Historia Biblioteki

Czcionka:

Biblioteki Publiczne na terenie obecnie zajmowanym przez Gminę Markusy działalność rozpoczęły w okresie powojennym. W grudniu 1948 roku została założona Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierznie.  Czynna już wówczas była Gminna Biblioteka Publiczna w Żurawcu. Placówki pełniły funkcje bibliotek gminnych do roku 1954, do chwili zniesienia gmin i utworzenia gromad. Następnie zostały przekształcone w gromadzkie biblioteki.

Biblioteka w Markusach została utworzona 1 września 1955 roku, jako Gromadzka Biblioteka Publiczna. W roku 1973 z chwilą powstania Gminy Markusy,  Gromadzka Biblioteka Publiczna w Markusach, uzyskała statut biblioteki gminnej, a biblioteki funkcjonujące przy gromadach w Zwierznie i w Żurawcu zostały przekształcone w filie biblioteki gminnej.

********************************************************************

Placówka działa na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawnych. Bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje Wójt Gminy Markusy. Od 26 czerwca 2000 r. biblioteka pełni funkcję instytucji kultury. Środki finansowe na działalność placówki w większości pochodzą  z  rocznej dotacji samorządu terytorialnego i  przyznawane są  na podstawie rocznego planu finansowego sporządzanego przez kierownika.

Aktualnie w  bibliotece pracuje trzech pracowników na pełnych etatach. W latach 1999 – 2007 osoby zatrudnione w filiach bibliotecznych pracowały w wymiarze ¾ etatu.

Do podstawowych zadań Biblioteki należy gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów oraz działalność informacyjna i kulturalno – oświatowa.

Celem nadrzędnym Biblioteki jest promocja książki oraz rozwój czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Markusy. Wykwalifikowany personel Biblioteki dąży do tego, żeby zaspokoić potrzeby: czytelnicze, informacyjne, edukacyjne, kulturalne swoich obecnych i potencjalnych użytkowników.

Zapraszamy do Bibliotek

Pogoda Markusy z serwisu

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

REDAKTOR STRONY

mgr Barbara Turzyńska